Zavřít
E-mail
Heslo
Zapamatovat přihlášení
Zapomněli jste heslo?
Chcete mít přehled o novinkách a slevách?
Higgins na YouTube

Češi se bojí mluvit

Do You Speak English ?
Do You Speak English ?

Češi patří při zkouškách z angličtiny mezi nejlepší na světě. Výsledky českých studentů patří do nejlepší desítky ze 130 zemí. Ale bojí se mluvit. Ve školách se jí věnuje málo pozornosti a učitelé často nevědí, jak ji nejlépe trénovat. Nejhůře jsou na tom studenti s konverzací.

Už několik stovek tisíc Čechů prošlo nejpopulárnějšími zkouškami z angličtiny Cambridge English: First (FCE) nebo Cambridge English: Advanced (CAE). A přestože si zaměstnavatelé často stěžují na úroveň angličtiny uchazečů o práci, výsledky zkoušek Cambridge ukazují, že pokud už se Češi odhodlají svou znalost angličtiny otestovat, mají skvělé výsledky. Ze 130 zemí, kde se zmíněné zkoušky organizují, patří Češi do nejlepší desítky.

"Nechceme dělat žádné žebříčky, mluvíme jen o lidech, kteří se přihlásili ke zkoušce. Ale je potřeba říct, že se Češi zlepšují. Výsledky zkoušek se známkují a v Česku je o 85 procent účastníků s nejlepší známkou víc, než je průměr všech zemí," řekl HN Arkadiusz Jaworski, který má v pořádající organizaci Cambridge English na starosti region, do něhož Česko spadá.

Mluvit, mluvit, mluvit

Největší problémy při výuce angličtiny v Česku jsou podle Jaworského dva, a to navzdory vynikajícím výsledkům testovaných adeptů. První je nedostatečná úroveň učitelů angličtiny. "Lidí, kteří se potřebují naučit anglicky, je čím dál víc a my nemáme dostatek kvalifikovaných pedagogů," říká Jaworski. Druhý problém je možná ještě závažnější. Při výuce se učitelé málo soustřeďují na konverzaci.

Školy mají v konverzaci slabiny i kvůli tomu, že její výuka je nejnáročnější. Mnohem snazší je říct studentům: Otevřete si učebnici na straně pět a udělejte cvičení dva. Angličtina se většinou zkouší ve čtyřech oblastech − čtení a gramatika, psaní, konverzace a poslech.

V Česku se příliš zaměřujeme na trénování správné gramatiky, ale praktického mluvení v hodinách tolik není. Proto se Češi často bojí hovořit anglicky a vnímají to jako svou největší slabinu.

Může za to také přirozená stydlivost a podceňování. "Školy v Česku i v okolních zemích až extrémně dbají na korektnost a nedovolují studentům dělat chyby," míní Jaworski a dává příklad.

Učitelům z Polska pustili video ze zkoušky konverzace, studenti celkem dobře mluvili, ale udělali pár chyb. Učitelé řekli: Tihle zkoušku určitě nesložili, dělali chyby. "Ale my jsme jim vysvětlovali, že nelpíme na absolutní bezchybnosti, ale na prvním místě pro nás je schopnost konverzovat," vysvětluje Jaworski.

 

13. 12. 2016, Markéta Hronová - iHNED.cz

Mohlo by vás zajímat

Jak to funguje
Vyzkoušejte výuku
+420 210 326 106
(úroveň very easy)
+420 210 326 107
(úroveň easy)
+420 210 326 108
(úroveň medium)
Ceny hovorů odpovídají běžným
telefonátům do pevné telefonní sítě.
Nabídka kurzů
Dárkové poukazy

Kontaktujte nás

Sociální sítě